Hammaste hooldusest Eric the Corgi kogemuse põhjal
30.10.2019
Ericu viimasest postitusest koeratoit.ee blogis on juba mõnda aega möödas ning on paras hetk rääkida ühest kogemusest, mis on ühtmoodi põnev kui ka kasulik kõigile koeraomanikele. Sättige ennast mugavalt arvuti või telefoni taha ning saage osa Eric the Corgi teekonnast tervemate hammaste poole.
Sellest, et inimene peaks oma hambaid iga päev pesema, on kõik teadlikud. Mitte aga kõik koeraomanikud ei teadvusta, et ka koerte hammaste eest tuleb hoolitseda. Selleks, et sinu neljajalgne pereliige saaks võimalikult kvaliteetselt oma eluaastaid veeta, tuleks sellega alustada juba varakult.
Eric on oma 3,5 eluaasta jooksul silma paistnud üsna suure isuga ning ei ütle kunagi ei, kui midagi maitsvat on saada. Erinevad krõbinad, vahepalad ja närimiskondid on üsna kiiresti kõhtu kadunud ning kasutatakse erinevaid võtteid, et lisa saada. Paraku on tema peremees ja perenaine üsna kindla meelega ja seetõttu võib öelda, et kaaluga Ericul muresid pole. Küll, aga muutus aktuaalseks tema hammaste tervis.
Olime Jüri kliinikus teostamas Ericuga tavapärast tervisekontrolli koos vaktsineerimisega, kui taipasime küsida ka hammaste seisukoha kohta, mis meie hinnangul hakkasid vaikselt kollaseks minema. Senimaani olime Ericule andnud aeg-ajalt närimiskonte, kuid ühtegi muud abivahendit hammaste hoolduseks me katsetanud polnud. Veterinaar vaatas Ericu hambad üle ning soovitas hambakivi eemaldada. Hambakivi teke koera hammastele on seotud nii koera enda eripäraga (sülje koostis), söödava toiduga kui ka hammaste hooldusega. Sarnaselt inimestele hakkab hambakivi igeme juurde kogunema kollase kihina, mis kahjustab igemeid kuniks hambad hakkavad loksuma ja kukuvad sootuks välja. Õnneks Ericul polnud hambakivi veel nii palju, et see väga mõjutaks tema tervist, kuid arst soovitas meil siiski varakult reageerida. Mõne nädala pärast oligi aeg sealmaal, et lasime Ericule teha hambakivi eemalduse oma kodukliinikus. Kuna protseduuriks tuli koer uinutada, et ta protseduuri käigus rahulik oleks ning ei oleks ohuks nii endale kui arstile, siis soovitati meile koera hommikul väga tugevalt mitte toita, sest see aitab tal kergemini uinutist üles ärgata ja ennetaks võimalikku iiveldust. Viisime Ericu arsti juurde, kus talle tehti kiire süst ning juba mõne aja pärast oli näha kuidas ta vaikselt unne suikus. Protsessi ennast me ei näinud, kuid koos ärkamisega läks selleks aega mõned tunnid. Alguses oli Eric üsna loid ja koduski pigem tukkus, kuid õhtuks oli ta juba erksam ning tegime ka väikse jalutuse temaga. Mis siis muutus? Ericu hambad olid silmnähtavamalt valgemad ning samuti oli paranenud tema hingeõhk, mis oli vahepeal üsna halva lõhnaga. Hambakivi eemaldamine tasus end kindlasti ära ning polnud ka väga kulukas, arvestades et tegemist on ikkagi meie pereliikmega ning hiljem oleksid kulud juba oluliselt suuremad. Täpsemat infot protsessist ja selle maksumusest saate uurida erinevatest kliinikutest.
Pärast seda protsessi otsustasime, et tuleb rohkem tähelepanu pöörata neljajalgse sõbra hammaste tervisele. Kuna närimiskonte olime juba ennem talle andnud, siis otsustasime katsetada ka spetsiaalselt hammaste hoolduseks mõeldud tooteid. Siinkohal tuli meile appi Platinum, kes andis meile võimaluse katsetada ühte nende toodetest. Meie testitavaks tooteks on Platinum OralClean+Care Classic geel. Geeli koostisesse kuulub näiteks vesi, tsitruse seemne ekstrakt ja ürdiõlid. Toote kirjelduses on mainitud, et tootes ei kasutata happeid ja seega ei mõjuta see ka hambavaapa.
Ericuga on alati põnev katsetada uusi asju, sest iga kord reageerib ta erinevalt. Mõne söödava tootega vaatab ta pika hambaga ning enne nuusutab või püherdab selle peal ja teise puhul hakkab kohe sööma. Kui talle esmakordselt geeli panime, siis vaatas ta alguses väga imestunud näoga otsa, kuid lasi geeli kenasti hammastele panna. Olles temaga ka näitustel käinud, laseb ta oma hammastega üsna rahumeelselt toimetada. Selle toote kasutamisel tuleb esmalt korjata ära kõik söödav ja joodav 30 minutiks, et tagada geeli toimimiseks sobiv keskkond suus. Samuti tuleks jook ja söök eemaldada käeulatusest ka pärast geeli määrimist. Geel tuleb määrida enda näpule ning sellega siis esmalt ülemist hambarida määrida ja siis alumist või vastupidi. Eric ehmatas alguses, kuna geelil on vist ka mõnevõrra jahutav toime, kuid lasi siiski geeli ilusti hammastele panna ning lakkus ka näpud hiljem üle. Protseduuri tuleb korrata 2-3 päeva järgselt. Avastasime geeli määrides, et sellel on mõnus piparmündi lõhn, mis on eriti meeltmööda perenaisele. Ka Ericu hingeõhk on pärast toote kasutamist väga mõnusa lõhnaga ning hambad on kenasti valged.
Kokkuvõtteks soovime öelda, et lisaks tavapärastele koertega seotud tegevustele, pöörake tähelepanu ka oma neljajalgsete pereliikmete hammaste tervisele. Alati on mõistlikum ja odavam probleeme ennetada, kui selle lahendamisele oluliselt rohkem ressursse kulutada. Laske veterinaaridel iga-aastaselt ka hammaste seisukorda hinnata ja kui on vajadus, siis võtke ette hambakivi eemaldamine ning pärast seda jätkake juba korrapärase hooldusega. Teie koer on teile tänulik :).
Ericu toimetamistega saate lisaks blogile kursis olla ka Instagramis ning Facebookis.
Kohtumiseni juba uutes seiklustes!
Eric the Corgi