Kassitoitu vahetamine
10.03.2025
Mida teha kui kass ei taha uut toitu süüa?
Kas oled valinud oma kassile suure hoole ja armastusega uue toidu, aga ta ei taha seda süüa? Ära muretse, sa ei ole üksi. Vähestel kassipidajatel õnnestub toiduvahetus probleemideta. Kassid on oma toidu suhtes väga valivad. Nad ei söö igat suvalist kassitoitu ja kui nad on harjunud ühe kindla toiduga, siis võib olla keeruline neid ümber harjutada. Kassid on spetsialiseerunud kütid ja samas ka harjumuspärased sööjad – nad ei söö instinktiivselt kõike ega tunne vajadust proovida uusi asju lihtsalt huvi pärast. Metsikus looduses õpivad kassipojad varajases eas, millist saaki nad ohutult seedida suudavad, näiteks hiiri. Sellega väldivad nad mürgise või raskesti seeditava toidu söömist. Kui oled oma kassile pikalt ühte kindlat toitu andnud, siis see toit on tema jaoks tõestanud end maitsva ja ohutuna. Kass ei mõtle, et peaks toitu vahetama, sest mõni teine variant võiks olla tervislikum. Seetõttu ongi vaja järjepidevust ja kannatlikkust, et veenda kodukassi uut toitu sööma.
Kass ei keeldu toidust selle maitse tõttu! Kui kass keeldub uuest toidust, ei tähenda, et see talle ei maitse, vaid et ta pole sellega harjunud ja ei taha võtta riski. Kass ei hakka kunagi ise tervislikumale toidule üle minema – selle eest peame hoolitsema meie, kassiomanikud. Tavaliselt on toidu vahetamiseks ka oma põhjus, näiteks:
- Kassi vanus (kassipojast täiskasvanuks saamine)
- Steriliseerimine/kastreerimine
- Terviseprobleemid
- Toiduallergiad või -talumatus
- Üleminek kuivtoidult märgtoidule
- Üleminek tavaliselt kassitoidult kvaliteetsemale toidule
Kas kassi toit peaks olema vaheldusrikas?
Inimesed tahaksid iga päev erinevat toitu süüa ja seetõttu projitseerime selle vajaduse ka oma lemmikloomadele. Aga kui vaadata kassi looduslikku toitumist, siis see koosneb peamiselt lindudest ja hiirtest. Seetõttu pakuvad paljud kassitoidutootjad laia valikut erinevaid maitseid – kuid see on pigem turundustrikk, mis kõnetab rohkem kassiomanikke kui kasse endid. Kassile on olulisem liha sisaldus kui maitsete vaheldus. Seega on parem investeerida kvaliteetsesse kassitoitu, mis sisaldab palju värsket liha, kui pidevalt vahetada erinevaid toidutüüpe.
Kuidas kassi toitu edukalt vahetada?
Olenemata sellest, kui head on su kavatsused, võid oodata, et kass ei võta uut toitu kohe omaks. Seepärast on väga oluline, et üleminek toimuks järk-järgult, et kass harjuks nii uue maitse kui ka lõhnaga. Parim viis on segada uus toit juba tuttava toiduga ja järk-järgult suurendada uue toidu osakaalu. Esimesel päeval lisa vana toidu hulka üks lusikatäis uut toitu. Kui su kass on eriti pirtsakas, siis alusta isegi poolest lusikatäiest. Järgnevatel päevadel tõsta uue toidu osakaalu vähehaaval. Kui kass keeldub söömisest, vähenda uue toidu kogust ja mine üks samm tagasi.
Miks kass uuest toidust keeldub?
Lisaks kasside loomupärasele ettevaatlikkusele võib olla ka muid põhjuseid, miks nad uut toitu kohe omaks ei võta. Näiteks ei pruugi kassile sobida uue toidu tekstuur – kui ta on harjunud pastaga, siis tükiline toit võib talle tunduda võõras. Samuti võib rolli mängida lõhn. Kuid järkjärgulise ja järjekindla üleminekuga harjub kass uue toiduga samm-sammult.
Oluline! Koerte puhul kehtib ütlus, et koer ei jää täis kausi ees nälga, mis tähendab, et kui koer uut toitu kohe ei söö, siis küll ta lõpuks hakkab seda sööma. Kasside puhul see EI TOIMI! Kassi ei tohi kunagi näljutada, kuna see võib olla eluohtlik. Toiduvahetus peab toimuma väikeste sammudega.
Kui kaua võtab toiduga harjumine aega?
Üleminekut ei saa teha üleöö, seega tuleb varuda kannatust. Kui vahetad toitu järkjärgult, kulub harjumiseks tavaliselt kaks kuni kolm nädalat. Kui kass on eriti valiv, võib see võtta ka kuus kuni kaheksa nädalat. Harjumise kiirus sõltub ka sellest, kui mitmekesist dieeti on kass varem saanud ning kui kaua ta on eelmist toitu söönud.
Nipid pirtsakate kasside aitamiseks
Kui kass uue toiduga kergesti ei harju, võid proovida järgmisi nippe:
- Soojenda märgtoitu – see muudab lõhna tugevamaks ja isuäratavamaks.
- Lisa tuunikala vett või kanapuljongit – see võib muuta uue toidu ahvatlevamaks. Puista peale parmesani või õllepärmi helbeid – mõned kassid armastavad neid.
- Niisuta kuivtoitu – kui kass pole varem krõbinaid söönud, võib väike niisutamine aidata.
- Vähenda maiuste andmist – kui kassi kõht ei ole liiga täis, on ta suurema tõenäosusega valmis uut toitu proovima.
Määra kindlad söögiajad – kui kass ei söö, võta toit teatud aja pärast ära. See aitab tal harjuda regulaarse söögikorraga. Ole kannatlik ja järjekindel! Kassid võivad olla kangekaelsed ja häälekad, kui neile midagi ei meeldi. Kuid pea meeles, et väga vähesed kassid söövad uut toitu kohe esimesest päevast. Anna talle aega! Kass ei oska hinnata, et uus toit on talle kasulikum, ja lõpuks on see sinu otsustada. Kui kass esialgu protesteerib, pole see nälja, vaid harjumuse küsimus.
Kui oled vahetuse ära teinud, ei mõtle su kass enam vanale toidule ja naudib ka uut. Lõppkokkuvõttes võidab igaüks: sul on terve ja rahulolev kass, kes sööb hea meelega oma toitu!
Foto: Mari Vaarik
Kõhuhädad ja seedimise muutused
Kassi seedesüsteem vajab samuti harjumiseks aega. Seega aitab järk-järguline üleminek vältida seedeprobleeme, nagu kõhulahtisus või oksendamine. Kui märkad kõrvaltoimeid, vähenda uue toidu kogust ja mine samm tagasi. Kui probleemid ei möödu, konsulteeri loomaarstiga.
Kuidas valida kassile parim toit?
Kassid jääksid meelsasti ka odava konservtoidu juurde, kuid meie ülesanne on neile pakkuda parimat võimalikku toitu. Parim kassitoit on see, mis sisaldab palju värsket liha, mitte odavaid täiteaineid nagu nisu või loomset kõrvalsaadust. Vältida tuleks ka kunstlikke lõhna- ja maitseaineid.
Viimane nipp: kui vahetad odavalt tööstuslikult toidult kvaliteettoidule, järgi tootja toitmissoovitusi – kuna kvaliteetne toit on toitainerikkam, võib seda anda väiksemas koguses, et vältida ülekaalu.
Foto: Elina Lehis