Kennelköha – see iga sügisene paratamatus
18.10.2019
Sügis on salakaval aeg, mil meie lemmikuid võivad ohustada mitmed erinevad terviseprobleemid. Kõige sagedasemaks haiguseks on kennelköha. On koeri kellel õnnestub sellest hoiduda ning koeri, kes võivad selle igal sügisel endale üles korjata. Eks see oleneb ka koera immuunsusest, kuid kindlasti ka sellest kus ja kui palju te oma koeraga sügisel liigute.
Kennelköha on haigus, mida on raske vältida, kui külastad oma koeraga tihti näituseid, koeraplatse, sisehalle jne. Kennelköha võivad põhjustada mitmed viirused, bakterid ja mükoplasmad. Haigusel on ka salakaval peiteaeg 1-8 päeva, mis tähendab, et nakatunud koer võib eritada nakkusetekitajaid ilma, et tal endal olulisi haigustunnuseid oleks.
Meeles tuleb pidada, et kennelköha on väga NAKKAV, ning kui Sinu koer on selle endale saanud, siis tuleb koer hoida garantiinis. Erinevad näitused, koertehotellid, treeningplatsid, pargid kus tihti võib koeri kohata, on tükiks ajaks keelatud kohad...
Peamisteks sümptomiteks on kuiv ja krooksuv köha (justkui koeral oleks midagi kurgus). Seda võib koer teha nii vabas olekus, kuid see võib avalduda kui koer tegeleb mõne füüsilise pingutusega, õhuvahetusega, rihmast tõmbamise jne korral. Kui kennelköha on juba ägedam, esineb ka köhides lima või valkjat vahtu, mida koer nö üritab välja oksendada. Üldiselt möödub kergem kennelköha nädala-kahega ja erilist ravi ei vaja. Koerale võib anda natuke mett, ning mitmetes koeragruppides soovitatakse anda ka näiteks laste köhasiirupit. Küll aga kuna kõik koerad on erinevad, soovitame kindlasti konsulteerida oma arstiga ja küsida üle just Sinu koerale sobivad kogused. Lisaks võib koerale teha sooja kummeliteed meega. Kui sümptomid aga ägenevad, tuleb kindlasti ühendust võtta veterinaariga, kuna koer võib vajada antibiootikume.
Kennelköhaga tuleks koera hoida kodus soojas, teha talle näiteks auru, piirata füüsilist koormust, käia väljas ainult kiirel pissi tiirul ja tuppa kohe tagasi. Kennelköha ajal soovitaks kasutada ka trakse, mis ei avalda hingetorule survet. Vältida tuleks kokkupuuteid erinevate koertega ning kindlasti mitte külastada kohti, kus erinevad koerad käia võivad.
Kodus tuleks tube tuulutada ja koera pesa, mänguasju, puuri desinfitseerida. Kui koer on kennelköha läbipõdenud, tekib tal lühiajaline immuunsus umbes 3-4 kuuks. Ennetamaks kennelköha tuleks vältida haiguspuhangute ajal kohti, kus võib olla koos palju koeri (koertepargid, näitused, koertesalongid ja – hotellid, treeninghallid).
Hoidke sügisel oma lemmikuid! :)
Autor: Gete (https://www.instagram.com/roccoxraphael/)