Külalispostitus: kutsikate areng ja toitumine
02.02.2017
Meie pisikesed karvapallid on endale kasvatanud jalad ja jooksevad rõõmsalt ringi haarates ja hammustades kõike, mida võimalik. Ilmselgelt on nad omandanud ka kaljuronija oskused ja demonstreerivad seda kutsikakasti äärel. Uskumatu, et nad on juba viiesed ning mugivad kahe suupoolega ise, andke ainult ette. Iga hommik leian ma eest veidi aktiivsemad ja rohkem krutskeid täis kutsikad.
Vaata videot: https://youtu.be/K6x3AXxq9Q4
Tavaliselt alustan lisatoidu andmist kutsikatele kui nad on 3 nädalased ja näen, et neile ei piisa enam emapiimast. Ka seekord alustasin umbes sama ajal, neid on küll ainult kolm ja piima oleks võinud jätkuda kauemaks, aga selge on see, et tegemist on väga ägedate jõmpsikatega ja neil oli energiat lihtsalt rohkem vaja, kui Firal (emal) neile anda oli. Esimesena pakun sõrme vahelt veidi hakkliha, alguses üks kord päevas ja vaikselt tõstan kogust ja sagedust, millal lisatoitu juurde annan. Enamasti armastavad kõik kutsikad hakkliha väga, täpselt nii on ka Fira kutsikatega. Sabade lehvides on kõik kutsikad jaol, kui hakkliha näpus lähenen. Kui kutsikad on hakklihaga harjunud, siis proovin vähehaaval maitsestamata jogurtit ja hakkliha segada ning õpetada neid kausist sööma. See on juba hoopis keerulisem ülesanne kui hakkliha söömine näpu vahelt. Esimene kutsikas ei arva kausist midagi ning otsustab, et süüa tema ei taha. Teine kõnnib lihtsalt läbi kausi ja imestab, miks meil selline suur porilomp pesakastis on. Kolmas on õnneks mõistlik ja hakkab sööma, ise õnnelik et teised kaks ei saa aru, millest nad ilma jäävad. Alguses söövad kutsikad ka jogurtit üks kord päevas ja hiljem lisan toidukordasid juurde. Kui kõik on kausist söömisega harjunud ja on mõistnud, et see puder, mida ma pakun on hea, siis on järgmine samm lisada leotatud krõbinaid toidu hulka, esialgu jälle ühe krõbina haaval ja vaikselt kogust tõstes. Minu jaoks on oluline, et kutsikad harjuksid kindlasti sööma liha, sest pean seda koera toitumise juures oluliseks koostisosaks. Samas ei tohi kiirustada ja alguses tuleb uusi toiduaineid kutsikatele tutvustada sammhaaval. Praegu söövad Fira kutsikad 4 korda päevas lisatoitu ja Fira tegeleb magustoidu korraldamisega siis, kui lapsed väga tahavad.
Oma täiskasvanud koeri söödan enamasti ainult krõbinatega ja vahel annan neile liha juurde. Kõige parema meelega toidaks oma koeri toortoiduga, kuid tunnen, et mul pole piisavalt teadmisi ja aega, et sellesse panustada. Seetõttu valin oma koertele krõbinad, mille liha sisaldus on võimalikult suur. Me oleme proovinud väga paljusid erinevaid krõbinaid. Ühtedega on kõht korrast ära, teistega tuleb rohkem välja kui sisse läheb, kolmandatega näevad koerad närtsinud välja. Lisaks on mingi osa krõbinaid, mis justkui sobivad, aga nende tellimine on nii keeruline või pean nii pikka aega ette teatama, et see ärritab mind.
Kui hakkasin aasta tagasi Firale andma Platinumi, siis oli selgelt näha, et tal on rohkem energiat. Võib muidugi väita, et see oli juhuste kokkulangemine, aga minu meelest on loogiline, et kui tegemist on sportkoeraga ja ta ei saa toidust kogu vajaminevat energiat, siis tal lihtsalt pole jõudu joosta. Arvesse tuleb võtta ka muidugi toidukogus, väikse sheltie krõbinate normi mõõdan ma supilusikaga, topsiga oleks liiga keeruline nii väikest kogust mõõta. Siledakarvalisel näitusekoeral on oluline, et karv läigiks ja lihased joonistuksid ilusti välja. Viimasel aastal, kui olen toitnud Hermit (ametliku nimega Ability Harmony Hermione) Platinumiga, on ta olnud kogu hooaja suurepärases vormis. Kindlasti oleme ka väga palju liikunud ja trenni teinud, kuid kui toit ei anna piisavalt materjali, siis koeral lihaseid ei teki.
Autor: Elen Kivi-Paju
Kennel Ability