Milliseid harrastusi koos lemmikuga ette võtta?

31.05.2019

Tänapäeval on koerad rohkemat kui koduvalvurid ning paljud inimesed võtavad endale koera just selle mõttega, et harrastada mingit kindlat spordiala. Eestis on mitmeid erinevaid ja väga vahvaid hobisi, mida koertega teha saab ning meie oleme üheks hobiks enda jaoks valinud agility.

Agility on spordiala kus koerajuht ja koer peavad tegema usaldusväärset koostööd, et läbida erinevatest takistustest koosnev rada. Meie alustasime agilityga siis, kui Rocco oli 4-kuune krutskeid täis kutsikas. Loomulikult ei hakata kutsikatega kohe takistusi hüppama, kuid on mitmeid harjutusi ja käske mis on vaja selgeks saada enne, kui üldse raja ning takistustega tutvust tehakse. Kui Raphael meile tuli, oli mul kindel soov ka tema agility’ga kurssi viia ja praegu treenimegi kolmekesi treeneri käe all Eesti ühes parimais treeninghallis Vastse-Kuustes, mis on spetsiaalselt ehitatud agility harrastamiseks.

Kuna nagu igas treeningus ikka, on oluline koera õige asja eest kiita, siis on preemia trennis väga oluline. Rocco lemmik preemia on mäng - peale igat õigesti tehtud harjutust ootab Roccot mänguasjaga sikutamine ja tema jaoks on see maailma parim asi üldse.

Raphaeli puhul aga on oluline, et preemia oleks söödav, kuna söök on see, mis just teda kõige rohkem motiveerib. Maius peab trennis kindlasti olema selline, mis koerale väga-väga meeldib. Meie kasutame tihti trennides näiteks Platinum Click-Bits’e, mida ei pea enam väiksemaks lõikama ja mis on täpselt paraja suurusega meie koertele. 

 

Peale agility tegeleme me veel ühe hobiga milleks on näitustel käimine. Näitustel hindab kohtunik koera vastavust tõustandardile. Näituseringis on samuti väga oluline koera ja omaniku vaheline koostöö, kuna hästi esitatud koer võib jääda kohtunikule paremini silma. Näitustel peab koer laskma ennast kohtunikul katsuda ning samuti peab koer laskma enda hambaid vaadata. Kõike seda tuleb koerale väiksest peale õpetada, et näitustel ei tekiks olukord, kus koer ei lase kohtunikul ennast katsuda.

Nii nagu enne agility võistlusi tuleb koertega trenni teha, võiks ka näituste jaoks valmistuda. Näituste jaoks saab õpetada koera näituserihmaga jooksma ning kindlasti tuleks harjutada ka seismist. Kui agility võistluste puhul on alati rada nö üllatus ja seda tuleb õppida vahetult enne starti, siis näitustel toimuv on üldiselt koguaeg sama ja üllatusi seal väga ette ei tule (selles osas, et mida ringis tegema peab). Ka näitustel on preemia oluline, kuna koertel tuleb tihti pikemalt näiteks paigal seista ning see kõik võib eriti just aktiivsete koerte jaoks vahest keeruline olla. Seega on ka näitustel maius ja koera premeerimine väga oluline. Ka näitustel peab maius olema midagi sellist, mida koer kindlasti tahab ja mis tema jaoks väga ahvatlev on. Maiuste puhul on ka teada „reegel“, et mida suuremat pingutust koeralt nõutakse, seda suurem ja parem võiks olla ka preemia. Kindlasti võiks aeg-ajalt maiuste maitseid vahetada, et koeral ei tekiks tüdimust ning oleks põnev alati koostööd teha.

Spordialasid, mida koertega harrastada, on Eestis tegelikult väga palju. Tuleb leida see õige, mis Sulle ja Sinu koerale kõige paremini sobib ja ongi tore võimalus koos koeraga veeta kvaliteetselt ja mõnusalt aega!

Autor: Gete (https://www.instagram.com/roccoxraphael/)