Punakas varjund koera karval

10.12.2018

Ootamatult on koera karv punaka varjundiga - see olukord on paljudele koeraomanikele tuttav

Heledatel koertel ilmneb punakat varjundit peamiselt suu ümber ja käppadel. Enamasti kahtlustatakse esmalt toidus sisalduvaid koostisosi, kuid see pole teaduslikult tõestatud.

Suuümbruse ja käppade värvuse muutused

Koera sülg sisaldab porfüriine, mis muuhulgas sisalduvad ka punases verepigmendis ja kõikides kehavedelikes, eriti süljes ja pisaravedelikus. Kui koer lakub käppasid, huuli ja teisi kehapiirkondi, siis jäävad need proteiinid karvale ja reageerides hapnikuga muutuvad punaseks pigmendiks. Mingil määral on see täiesti normaalne ja vältimatu. Siiski tuleks probleemi süvenemisel lasta loomaarstil kontrollida, ega süljeeritus pole suurenenud või koer liiga palju kindlaid kehapiirkondi lakkuma hakanud.

Karva värvivarjundid

Punaka varjundi korral arvatakse tihti, et karvas on kogunenud karotenoidid ja vask. See on aga keemiliselt ja füüsiliselt võimatu, et rasvlahustuv karoteen jääb karva proteiinstruktuuri püsima. Vase puudumisel on tegelikult vastupidine efekt. Vask koos türosiiniga on vajalik terve karvastiku jaoks. Kui üks neist elementidest puudub, siis karv kasvab vale pigmentatsiooniga (Zentek & Meyer, 1991).

Mis on punaka varjundi põhjus?

Enamikul juhtudest ei ole vale pigmentatsioon põhjustatud toitainete vaegusest. Vaadake oma koera karva väga hoolikalt. Kui see kasvab õige värviga ja punakas varjund on ainult karvaotstel, siis ei saa värvimuutuse põhjuseks olla toitainete vaegus. Sellisel juhul põhjustavad punakat varjundit mitmed keskkondlikud faktorid. Katrin Busch-Kschiewan ja tema kolleegid näitasid oma uuringus, et UV-kiirgus, kõrged temperatuurid ja niiskus omavad mõõdetavat mõju karva värvusele. UV-kiirgus peamiselt muudab karva heledamaks ja hävitab pigmendi melaniini, mis toob kaasa punaka varjundi tumedatel koertel. Tõestatud on, et päike teatud lainepikkustel võib muuta villa kollakaks. Kuna villal on sama biokeemiline struktuur nagu karval, siis on võimalik tõmmata paralleel valge koerakarva kollakaks muutumisega. Uuring näitab ka, et temperatuuritõus ja niiskus võivad põhjustada karva tumenemist lühiajaliselt umbes 24 tundi.

Värvimuutusi võivad põhjustada ka mehhaanilised karva vigastused. Koerad nühivad ennast erinevate pindade vastu. Karv muutub hapraks ja valgus ei peegeldu enam nii nagu tavaliselt ning seetõttu tundub olevat punaka varjundiga. Pärast karvavahetust kasvab uus karv õiget värvi.