Toome koju kutsika
09.05.2017
Teie uus pereliige vajab turvalisust, sõprust ja õrna kohtlemist, eriti just nüüd, kui tuleb minna uude koju.
Kutsika elus muutub palju – uued inimesed, uued lõhnad, uued helid, see kõik on kutsikale raske. Kutsikas, kes on harjunud oma pesa lõhnaga, ema ja õdede-vendadega vajab aega, et uues kodus kohaneda.
- Anna kutsikale aega uue perega tutvuda, ära rutta teda kohe tuttavatele-sugulastele näitama.
- Luba kutsikal uue pere lõhnadega tutvuda ja tutvusta talle uut kodu.
- Niipalju kui võimalik ole koos kutsikaga.
- Korja kodust kokku vaibad, et vältida „õnnetusi“, pane maha ajalehed, paljud kutsikad on harjunud oma emakodus hädasid ajalehele tegema.
- Väldi kutsika jooksutamist ja temaga mängimist libedal põrandal.
- Kindlasti mõtle välja, kus hakkab kutsikas magama, selleks võiks olla kindel paik, kus ta saab rahus olla. Täna on mugav kasutada selleks puuri, puuris olles harjub kutsikas kiiremini oma kohaga. Ka saab nt lastele selgeks teha, et see on koera koht, kus ta käib puhkamas ja lapsed ei tohiks siis teda segada. Tee lastele selgeks, et kutsikas väsib kiiresti ja vajab tihedaid puhkepause.
- Kindlasti tee lastele selgeks, et kutsikat ei tohiks venitada ja suuremat tõugu kutsikaid ka tõsta, et vältida kutsika kukkumist. Õpeta lastele, et kutsikat ei tohi kiusata.
- Kutsikal võiks olla oma mänguasi, hammaste vahetumise ajal võik see olla pehme nt vana sokk või rätik, mänguasjad millest ei eraldu alla neelatavaid detaile. Sikutamismänge teha ettevaatlikult.
Öö uues kodus
Ka kõige vapram kutsikas võib üksi jäädes hirmu tunda. Sellepärast võibki kutsikas nutta ja ulguda, kuna see on ainus viis kutsuda oma ema. Pisike kutsikas on väga sõltuv turvatundest ja perest. Kõige parem, kui esialgne magamiskoht on mõne pereliikme läheduses, siis kutsikas ei tunne ennast üksikuna. Kui näed, et kutsikas magab rahutult võib teda vaikselt silitada või talle käe peale panna, et tagada kutsika turvatunne. See, kui kutsikas magab esimesed ööd inimese lähedal, ei tähenda, et ta peaks seda tegema terve ülejäänud elu. Kui kutsikas on uues kodus harjunud saab talle aseme teha kusagile mujale.
Esialgu uue pesaga harjutades soovitaksin teda seal toita, see õpetab kutsikale, et see koht on meeldiv. Kui harjutate kutsikat puuriga, siis ka seal sees oleks soovitav teda toita. Esialgu võiks puuri uks olla lahti, et kutsikas saaks vabalt ise sisse ja välja käia. Edasi saab juba ukse mõneks ajaks kinni panna, aga ka siis peaks peremees tihti käima ennast näitamas, et kutsikas saaks aru „peremees tuleb alati tagasi“.
Kuidas õpetada õues pissil käimist
Paljud kasvatajad kasutavad pesas ajalehti, et kutsikad saaks ajalehel pissil käia. Seda võib esialgu ka uues kodus jätkata, liikudes ajalehtedega samm-sammult välisukse poole. Alguses võib juhtuda, et häda ei satu ajalehe peale, aga kutsikad õpivad kiiresti. Siiski soovitan hakata uues kodus kohe õues käimist harjutama, selleks:
- Vii kutsikas õue kohe, kui ta on ärganud või söönud.
- Ära mängi õues enne, kui kutsikas on oma hädad ära teinud
- Kui kutsikas teeb oma hädad ilusti õues ära, siis kiida teda ja premeeri ka maiusega.
- Õues liigu esialgu rahulikes kohtades, kus ei oleks segajaid ja kutsikas saaks rahulikult toimetada.
- Väldi karistamist, kui häda juhtub valesse kohta tulema ja sa seda ise õigel ajal ei märka! Karistus on tõhus ainult „teolt tabades“.
Oled teinud head tööd, kui kutsikas 3-4 kuuselt küsib õue ja ei tee enam tuppa!
Toitmine
Koera toidunõud peavad alati olema puhtad!
Koeral peab alati olema värske joogivesi saadaval!
Toit peab olema toatemperatuuril- mitte liiga külm ega kuum.
Kui toit jääb söömata, siis tuleks see eest ära võtta ja anda alles järgmisel toidukorral. Vahepalaks ja snäkkideks sobivad koertele ettenähtud maiused, porgand, kuivatatud magekala ja koertele mõeldud närimiskondid.
Õpeta kutsikale, et Sina võid igal ajal katsuda tema toidukaussi ja ka mänguasju. Õpeta seda nii, et võtad korraks ära kas toidukausi või mänguasja ning annad kohe tagasi. Samuti harjuta suust asjade äravõtmist ( NB! Sikutada ega jõuga tirida ei tohi, see võib kahjustada hammaste arengut).
Harjuta juba kojutoomise hetkest hammaste vaatamist. See kõik on vajalik, et suureks kasvades lubaks koer sind söömise juurde ja oma toidukaussi puutuda. Ka on kliinikus veterinaaril lihtsam hambumist vaadata või vajadusel hambaid ravida. Samuti on see vajalik, et kui koer kusagilt keelatud toidupala või mõne muu eseme leiab, saaksid selle ta hammaste vahelt kätte.
Toitumisõpetuse saad kaasa kasvatajalt, kui kasvataja peaks unustama sellest rääkida, tee ise juttu ja uuri kuidas õigesti kutsikat toita. Soovitav on kutsikat toita toiduga millega ta oli kasvataja juures harjunud.
Autor: Agle Oissar